ČT2 – Klenoty naší krajiny: České středohoří

Klenoty naší krajiny – CHKO České Středohoří. Miroslav Vladyka a Jiří Svoboda.

Zapište si do kalendářů datum 30. 11. 2016. Ve 21.30 bude na ČT2 vysílán pořad Klenoty naší krajiny: České středohoří, na kterém se spolupodílel náš Jirka Svoboda.

Moc se na to těšíme. Natáčení proběhlo před rokem a tak jsme napjatí 🙂
Z Jirky bude od toho dne televizní hvězda 🙂

Panorama v kouzelné labské nížině, nad níž se tyčí Milešovka a další torza vyhaslých sopek, zná snad každý Čech. Miroslav Vladyka v nové sérii úspěšného dokumentárního cyklu postupně objevuje chráněné krajinné oblasti Česka. 

Panorama v kouzelné labské nížině, nad níž se tyčí Milešovka a další torza vyhaslých sopek, zná snad každý Čech. Klenotem této krajiny jsou však také výhledy na její romantické tvary, díky kterým se Českému středohoří říká také Kosmické hory. Strmé homole těchto kopců lidé často považují za vyhaslé sopky, ale pravda je to pouze částečně. Ve skutečnosti jsou to lávové sopouchy, kterými žhavé magma pronikalo do mohutných vrstev usazených na mořském dně. Když moře ustoupilo, nebylo tady po nějakých sopkách ani památky. Kosmické hory se vylouply z krajiny až poté, kdy se měkké sedimenty postupně rozpadly a odkryly vulkanickou krásu.

Kdo by chtěl poklady Českého středohoří poznat zblízka a nehodlá brouzdat po polích a hledat české granáty, ten si je může prohlédnout v Třebenicích. V bývalém luteránském kostele totiž sídlí Muzeum českého granátu, které je rudých drahokamů plné. Najdete tady kolekci šperků z českého granátu, který z velké části pochází právě z krajiny v okolí Třebenic. Tyhle drahokamy se dodnes těží v nedalekém lomu a návštěvníci muzea si je mohou také sami nasbírat v navezeném granátovém písku před kostelem.

Text i obrázky byly převzaty z webu ČT2.
ZÁZRAČNÉ ČESKÉ STŘEDOHOŘÍPokračovaní knihy Tajemství Českého středohoří

Na podzim 2017 vyšla druhá výpravná kniha o Českém středohoří s názvem Zázračné České středohoří. Je opět formátu A4 na šířku, obsahuje přes 1000 fotografií na více než 430 stranách a je v ní popsáno přes 250 přírodních a historických lokalit.

Připravte se na další cestu do úžasné krajiny Českého středohoří

Nové lokality, nové fotografie, úžasné vyprávění středohorského génia Jiřího Svobody.

%d blogerům se to líbí: